Pre-Core Online

[ninja_forms id=9]

Zapraszamy na szkolenie on-line   „Pre-core ISTDP”

 • Forma zajęć: 10 spotkań 90 min co 2 tygodnie 
 • Grupa: 6-8 osób
 • Koszt: 1899 PLN
 •  

W momencie zapisu na kurs CORE ISTDP prowadzony przez Centrum ISTDP  – zwrot 50% tej kwoty

https://iedta.net/training-program/core-training-in-istdp-with-joanna-duchniewicz/

Doświadczenie CENTRUM ISTDP: 

Organizacja i prowadzenie 4 szkoleń ‘pre-core ISTDP’ dla psychiatrów, psychologów i psychoterapeutów oraz 3 kursów terapeutycznych CORE ISTDP (certyfikowanych przez IEDTA, https://iedta.net)

Doświadczenie prowadzącego w zakresie ISTDP:

Lek. Przemyslaw Duchniewicz, MBA

 • CORE ISTDP prowadzenie: Josette ten Have-de Labije, Kees Cornelissen
 • Superwizja u Josette ten Have-de Labije (grupa zaawansowana oraz indywidualna)
 • Pełna asysta w 3 kursach ISTDP oraz wsparcie 2 CORE online
 • Asystowane oraz współorganizowanie szeregu konferencji ISTDP: Polska, Niemcy, Południowa Afryka
 • Ekspert merytoryczny w zakresie tłumaczenia 3 książek o ISTDP na język polski.
 • Uczestnictwo w warsztatach, szkoleniach, konferencjach i mastreclass ISTDP
 • Prowadzenie wykładów o tematyce ISTDP podczas wydarzeń krajowych (konferencja PTP Stara Osobowość, Nowe Czasy 2019) oraz międzynarodowych (Wiedeń 2015, Edynburg 2017)
 • Psychiatra w trakcie szkolenia, Instytut Psychiatrii i Neurologii, III Klinika oddział F6 Zaburzeń Afektywnych

https://iedta.net/therapists/przemyslaw-duchniewicz-md/ 

Opinia:

Moje wątpliwości co do wartości szkolenia wirtualnego z zakresu technik psychoterapii zostały rozwiane już po pierwszym spotkaniu. Nie jest to na pewno kurs „przegadany”. Odpowiednia proporcja teorii i praktyki na zajęciach pozwala mi zrozumieć mechanizmy kierujące Pacjentem i jednocześnie rozwinąć umiejętność ich zauważania w terapii, nazywania i podejmowania odpowiednich interwencji. Duża przestrzeń na pytania i wyjaśnianie krok po kroku obserwowanych procesów sprawiają, że każde spotkanie kończę z poczuciem wzbogacenia się o nową wiedzę i kompetencje. Co ważne, spokój Prowadzącego i bezpieczna atmosfera pracy ułatwiają mi dzielenie się swoimi przemyśleniami, uczuciami oraz kawałkami własnych doświadczeń z Pacjentami. 

Ewa Poradowska, psycholog, psychoterapeuta

Szósta edycja Wprowadzenia do ISTDP rusza w najbliższy czwartek o 21:00, można jeszcze dołączyć. Zgłoszenia przez stronę www.istdp.pl

Poniżej niektóre wypowiedzi lekarzy psychiatrów uczestniczących w poprzednich edycjach kursu:

” Uważam, ze udział w kursie był dla mnie cenny, a samo podejście ISTDP przekonuje mnie ze względu na dużą skuteczność oraz krótki czas, w jakim możliwe jest osiągnięcie zauważalnych i trwałych efektów.  
Dzięki udziałowi w kursie mam szansę spojrzeć szerzej na problem pacjenta, a omawiane interwencje pomogą mi w codziennej pracy z pacjentami. Wiem tez komu taki rodzaj terapii ma szanse pomóc, dzięki czemu będę mogła celniej kierować pacjentów do opieki terapeutycznej.”

“Szkolenie ISTDP było dla mnie bardzo cennym doświadczeniem. Pokazało mi inne metody pracy z pacjentami. Przede wszystkim widać było duże zaangażowanie i świetne przygotowanie prowadzącego, który przekazywał nam swoją nie tylko teoretyczną, ale też praktyczną wiedzę, co uważam za bezcenne. Wg mnie szkolenie takie jest wymagające zarówno pod względem teoretycznym jak i emocjonalnym, dlatego ważna była dla mnie bezpieczna atmosfera panująca podczas spotkań “

Po kilku pierwszych spotkaniach dość nieufnie podchodziłam do tej techniki, ponieważ wydawało mi się, że tak szybkie i gwałtowne przerywanie pacjentowi, konfrontowanie go z trudnymi tematami, wskazywanie mu gestów, zachowań, które mogą świadczyć o jego lęku sprawią, że nie zbuduję odpowiedniej do przeprowadzenia leczenia relacji lekarz- pacjent.
Moje zdanie na temat stosowanych technik zmieniło się diametralnie, kiedy zobaczyłam przykłady nagrań z wizyt pacjentów- podczas omawiania każdego z przypadków rozumiałam więcej (również dzięki fantastycznym komentarzom innych kursantów). Każdy kolejny obejrzany filmik zwracał uwagę na inny ważny element, lub pozwalał na dostrzeganie już poprzednio omówionych zachowań pacjenta, zastosowanych interwencji.
Świetnym elementem było spotkanie, na którym każdy z kursantów wcielił się w rolę terapeuty pacjentki opisanej przez jedną z uczestniczek i próbował zastosować interwencję KIK. Dzięki komentarzom po odegraniu scenek wiedzieliśmy jakie popełniamy błędy i każda kolejna osoba mogła spróbować ich uniknąć, lub też popełnić nowe, co również oczywiście uczyło nas wszystkich :)”

“…poznanie podstaw ISTDP bardzo otwiera oczy na różne aspekty psychiki pacjentów i mam nadzieję korzystać z tak poszerzonych horyzontów, kiedy ta wiedza i pewne doświadczenie się skonsoliduje..”

“Dodatkowo niejednokrotnie widoczny był opór wobec terapii, a także opór wobec perspektywy kontaktu z lekarzem oraz własnymi emocjami. Na przykład pacjenci unikali kontaktu wzrokowego, „galopowali”, mówili w sposób ogólnikowy, używali projekcji, idealizacji, wyparcia, ignorowania, lekceważenia, pasywności, uległości. Stosowali mechanizmy obronne ( wyżej wymienione obrony na drzwiach frontowych), aby nie wchodzić w relację z psychoterapeutą, w której mogliby doświadczyć tych emocji. Tutaj istotne okazało się korzystanie z „trójkąta konfliktu”. Kiedy pacjent stawał się defensywny, blokując na przykład próby pomocy w rozpoznawaniu lęku i jego regulacji, należało podjąć próbę restrukturyzacji obrony poprzez konfrontację, identyfikację i klaryfikację funkcji obrony. 
Naszym zadaniem jest nazywanie tego, co robią pacjenci. Pokazywanie, że sami siebie ranią w ten sposób i że pracujemy z nimi po to, żeby przestali to robić. 
W ten sposób dzięki kursowi nauczyłam się wstępnej pracy przygotowującej do doświadczania emocji. Zrozumiałam jak funkcjonują obrony na drzwiach frontowych i drzwiach piwnicznych oraz jak zwrócić na to uwagę pacjenta. 
Warto zaznaczyć, iż nierozerwalną częścią było przedstawienie neurobiologicznego podłoża regulacji lęku i emocji, co znacznie ułatwiło zrozumienie wspomnianych wyżej mechanizmów. “